Mali Podróżnicy- Indie


W ramach Małych Podróżników zwiedzamy od kilku dni Indie... Oto czego się dowiedziałyśmy.


Indie to kolebka buddyzmu, który fascynował mnie od dziecka. Tym chętniej opracuję materiały z naszej podróży do tego państwa.


1. Wiemy że Indie leżą w Azji, że płyną tam 2 wielkie rzeki: Ganges - święta rzeka  i Indus.

Położenie Indii

2. Poznaliśmy flagę Indii i jej znaczenie.

"Flaga Indii nosi nazwę Tiranga.
Kolor szafranowy oznacza odwagę i poświęcenie, biały – prawdę i pokój, a zielony – religijność, płodność i rycerskość.
Według odmiennej interpretacji górny pas symbolizuje natomiast hinduizm, zaś dolny – islam, dwie najpopularniejsze religie subkontynentu. Biel oznacza w takim kontekście pokój i pojednanie pomiędzy wyznawcami zwaśnionych wyznań.

W środku flagi widnieje forma buddyjskiej dharma-czakry, przejętej z kapitelu kolumny Aśoki w Sarnath – jest to koło prawa lub prawości i sprawiedliwości, będące pierwotnie emblematem buddyjskim. Zwane też jest kołem Aśoki." [wikipedia]

Aśoka był królem Indii który rozpowszechnił buddyzm w całym kraju. 


Zobaczyłyśmy, że podobną flagę do Indii mają Romowie, którzy się wywodzą z tego państwa.

wikipedia
wikipedia


Sprawdziłyśmy TU czy znamy jakieś słowa po hindusku :) okazało się że tak!

Znamy:
  1. Pozdrowienia (Witam, Cześć) - Namaste

Namaste w buddyzmie oznacza - "pozdrawiam Światło Boga, które jest w Tobie" lub "Bóg we mnie kłania się Bogu w Tobie" czy też "Kłaniam się boskości w tobie, z boskości we mnie". W Indiach mówi się, że Bóg istnieje w każdym z nas. 

Opowiem Wam historię która przydarzyła mi się dawno na studiach. Byłam na wykładach i szli dwaj mnisi tybetańscy. Minęliśmy się na schodach, ale pierwsza reakcja moja, to właśnie Namaste- mudra Anjali, czyli złożone ręce jak do modlitwy na sercu i pokłon.
Oni przywitali mnie tak samo. Minęliśmy się w ułamku sekundy tylko odwróciłam się.. zobaczyć CO JA TAKIEGO ZROBIŁAM! Przecież buddyzm, poza czytaniem był mi obcy. A jednak... duchowo bliższy niż się zdaje. I tak zostało do dziś.

W związku z tym... mój obraz Budda namalowany jako 2 obraz na płótnie:

A napis ten to OM MANI PADME HUM- mantra najważniejsza w buddyzmie.2. Maja wie jak się medytuje (to nawet z przedszkola) - co akurat bardzo mnie pozytywnie zaskoczyło :)

3. Wiemy jakie są religie: buddyzm (0,8%), islam (14,4%) i hinduizm (79,5%). Wiemy że hinduizm to najstarsza religia świata. Słowo hinu- wywodzi się z języka perskiego i oznacza sindhu- rzeka. Religia ta rozwinęła się 5000 la temu w dolinie rzeki Indus.

Buddyzm 

"Założycielem buddyzmu był Siddhartha Gautama (ok. 563-483 p.n.e.), który urodził się w rodzinie panującej nad niewielkim królestwem Siakjów w północnych Indiach. W wieku 28 lat, żyjący dotąd w luksusie książę opuścił dom i chcąc znaleźć ucieczkę od cierpienia oddawał się przez sześć lat różnym dostępnym praktykom medytacyjnym oraz skrajnej ascezie. Po porzuceniu skrajnej ascezy i zastosowaniu medytacji polegającej na obserwacji ciała i umysłu Siddhartha spostrzegł Cztery Szlachetne Prawdy, które stały się rdzeniem jego nauk przez resztę życia. Owe Prawdy są jednym z podstawowych elementów doktrynalnych łączących wszelkie szkoły buddyjskie.
Budda to istota oświecona; ktoś kto przebudził się ze stanu niewiedzy, wykroczył poza cierpienie ludzkiej egzystencji, posiadł najwyższą mądrość i zerwał z wszelkim przywiązaniem" [wikipedia].

4. Poczytałyśmy  książeczki, chociaż na razie nie zainteresowało jej to specjalnie:

5. Sprawdziłyśmy czym są WEDY

Wedy to słowo oznaczające wiedzę; to najstarsza grupa religijnych tekstów sanskryckich- święte księgi hinduizmu. Stanowiły ówczesną wiedzę człowieka o świecie ludzi i bogów. Dużo informacji TU

W religiach hindu nigdy nie pojawiła się ortodoksja oparta na jednej księdze, nie istniał też nigdy jakiś jeden jedyny kanon wiary, obowiązujący wszystkich ludzi religijnych w całych Indiach.6. Skupiliśmy się na kilku bogach i bóstwach hinduskich

Wisznu
wikipedia

Jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, bóg jedyny (Awatarzy: Kriszna i Rama)


Brahma
wikipedia


Śiva tworzy Trimutri - ordzaj hinduistycznej trójcy 
wikipedia


9. Przejrzeliśmy zwierzęta wktóre występują w Indiach:


10. Zabytki

  1. Świątynia Minakszi w Maduraju
wikipedia
CO POCHODZI Z INDII?


  • RIKSZA
  • JOGA
  • JANTRA
  • MANTRA
  • MANDALA

Obejrzałyśmy jak się robi mandalę do medytacjiA kiedyś piekłyśmy chlebek Naan

Indyjski chlebek, bardzo smaczny. Robiłam go pierwszy raz i wyszedł:) więc nie trudny do zrobienia.

Składniki na 8 chlebków:

2 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki ciepłego mleka
1/3 kubka jogurtu naturalnego
1/3 kubka mleka
1 jajko
1 łyżka masła ghee [klarowane masło] (lub oliwy z oliwek, lub roztopionego zwykłego masła)
1 łyżka suchych drożdży
1 łyżka cukru

Wierzch:

1/2 szklanki posiekanej natki pietruszki lub kolendry
3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka roztopionego masła
folia aluminiowa

Wykonanie:

Drożdże mieszamy z ciepłym mlekiem oraz cukrem, pozostawiamy na ok. 10 minut w ciepłym miejscu, aż masa się spieni.
W osobnej misce mieszamy mleko, jogurt, jaja oraz ghee.
W dużej misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia oraz sól. Robimy wgłębienie, wlewamy drożdże a następnie mokre składniki. Całość mieszamy i zagniatamy. Wyrabiamy ciasto przez 10-15 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Formujemy kulę.
Natłuszczamy oliwą miskę, przekładamy do niej ciasto, które obtaczamy w oliwie, tak, aby było delikatnie, całe nią pokryte. Miskę przykrywamy wilgotną ściereczką i umieszczamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 2-3 godziny (ma podwoić objętość).
Piekarnik nagrzewamy do 200°C.
Wyjmujemy ciasto i ponownie je wyrabiamy przez 2-3 minuty, aż będzie gładkie (podsypujemy je delikatnie mąką).
Ciasto dzielimy na 8 części. Z każdej formujemy kulę i rozwałkowujemy na kształt owalu. Chlebki układamy na podsypanej mąką powierzchni i odstawiamy do wyrośnięcia na 15 minut.
Blachę wykładamy folią aluminiowa, układamy na niej po 3 chlebki, smarujemy je roztopionym masłem. Posypujemy natką pietruszki oraz czosnkiem, pieczemy 8-10 minut, aż się lekko przyrumienią.

Mniam! Polecam, chlebki naan są pyszne!
Share on Google Plus

About Mądre dzieci

4 komentarze:

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.