Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci

Autor: Anna Garbolińska


Sięgnęłam po tę książkę, gdy otrzymałam na portal EduPełzaki dwie książeczki na poczet konkursów. Zaczęłam czytać i szczerze mówiąc bardzo mi się spodobała, dając "kopa" by w pożyteczny sposób wykorzystać swe wykształcenie.

– Mamo, mamo!!! Zżera nas coś strasznego. Tato Wojtka mówi, że nic na to nie poradzimy. Zjada nas i koniec! – Lila z okrzykiem bojowym wbiegła do kuchni.
– Co nas zjada? Tato Wojtka miał zły sen? A może stres go zżera? – zapytała mama, krojąc warzywa.
– Nie mamo. Nie tylko nas, ale i nasze pieniądze! – odparła Lila, podkradając chrupiąca marchewkę.
– Inflacja, kochanie! Tacie Wojtka raczej chodziło o inflację. Często mówi się, że zżera nas inflacja! Znowu rozmawialiście o ekonomii? Cieszę się, że poruszacie tak poważne tematy, ale Wojtek chyba trochę panikuje? – powiedziała pobłażliwie mama.
– Był naprawdę bardzo zdenerwowany! – odparła Lila. - A co to jest ta inflacja?


Autorka w barwny sposób opisuje podstawowe zagadnienia z zakresu ekonomii, gospodarki i marketingu, wprowadza dzieci w zawiły świat podatków - wyjaśnia ich znaczenie, omawia konkretne przykłady, komentuje zjawisko spadku wartości pieniądza, objaśnia kwestię inflacji i przyczyny jej powstawania. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest konsumpcjonizm (omawiany przy okazji wizyty w supermarkecie); autorka w dowcipny sposób opowiada o manipulowaniu konsumentem poprzez reklamę i prawach konsumenta (rękojmia, gwarancja, reklamacja). 
Wiedza jest przedstawiona w książce w rzetelny sposób a zagadnienia te wcale nie są łatwe.

Gorąco polecam książeczkę, bowiem wartość informacji w niej zawartych jest nie do przecenienia. Warto kształtować postawy ekonomiczne, konsumpcyjne od najmłodszych lat.

Książka skierowana do dzieci w wieku 9 – 14 lat.

Ocena: 4/5

Share on Google Plus

About Anna Górska

1 komentarze:

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.