Oczy mozaikowe owadów - obserwacje pod mikroskopem

Od jakiegoś już czasu posiadamy mikroskop Bresser BIOLUX NV. To nasze zdjęcia różnych owadów, ich budowa, oczy, odnóża i różne części ciała.

 Oto mucha domowa widziana pod mikroskopem.

Odnóża:
skrzydłooko Prawda jakie wspaniałe?"Oczy złożone, oczy mozaikowe, oczy fasetkowe (l.poj. oko złożone – łac. oculus compositus) – rodzaj oczu występujący u owadów,wijów i niektórych skorupiaków. Składają się z ułożonych w charakterystyczny wzór mozaikowy omatidiów (zwanych oczkami prostymi lub fasetkami), z których każdy posiada własną rogówkę, aparat dioptryczny, komórki barwnikowe i receptory i odbiera tylko wąski wycinek pola widzenia. Daje to obraz mozaikowy, który zostaje przetworzony w układzie nerwowym. Oko złożone dostrzega intensywność światła i jego zmiany, ale nie umożliwia ostrego widzenia kształtów. Pole widzenia oczu złożonych jest bardzo szerokie i może dochodzić nawet do 360° (u drapieżnych owadów). Oczy stawonogów dają im możliwość dostrzegania szerszej gamy barw, np. pszczoły widzą ultrafiolet, a także rozróżniają polaryzację światła. ułatwia im to orientację przy pochmurnym niebie." WIKIPEDIA

Liczba fasetek w oku złożonym różnych owadów:
  • pszczoła (robotnica, królowa) - 3.500 do 4.500
  • truteń - 9.000 do 9.500
  • mrówka robotnica - 6
  • mucha domowa - 4.000
  • ważka - do 30.000 (40.000?)
  • komar- kilkaset
Owady mogą rozróżniać do 300 obrazów na sekundę, podczas gdy już 24 obrazy na sekundę są postrzegane przez człowieka jak film.

A oto oczy owadów.

Komar:


Oczy komara- samca - powiększenie 4x


Oczy komara - powiększenie 10x

Mucha domowa:Mrówka:


Prawe oko mrówki
JAK WIDZĄ OWADY?

        Owad widzi świat jako mozaikę położonych obok siebie plamek. W mózgu uzyskują one obraz podobny do tego na ekranie telewizora. Nie dostrzega tak wielu szczegółów jak oko ludzkie, jednak może o wiele lepiej rejestrować ruch. Wrażliwość oka wzrasta w świetle przyćmionym, a zarazem jest ono chronione przed nadmiernym pobudzeniem w jasnym świetle. Dzieje sie tak, gdyż u owadów barwniki mogą się przemieszczać (są pod kontrolą nerwową).

CIEKAWOSTKA

Oczy złożone są tak ciekawe, że pewien fizyk (Andreas Brückner z Instytutu Frauenhofera Optyki Stosowanej i Mechaniki Precyzyjnej (Fraunhofer-Institut für Angewandte Optik und Feinmechanik) w Jenie) postanowił wykorzystać pomysł na cienkie matryce światłoczułe. "Naukowiec opracował matryce światłoczułe na wzór oczu złożonych stawonogów. Składają się one wprawdzie z zaledwie 2.500 pikseli, działają jednak tak dobrze, jak gdyby składały się z 400.000 pikseli." [Źródło]
Share on Google Plus

About Anna Górska

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.