Pleśń na kanapkach czyli rhizopus nigricans - rozłożek czerniejącyRozłożek czerniejący to grzyb który tworzy się na zepsutym jedzeniu- a dokladnie owocach, warzywach czy chlebie. Ten pochodzi ze spleśniałego zielonego chleba.Dokładnie należy do gromady Sprzężniowców.

"Sprzężniowce, sprzężniaki czy sprzężwniowe-  to gromada jądrowców, która należy do królestwa grzybów. Są one sprawcami pleśnienia artykułów spożywczych, zawizgoconego papieru czy tekstyliów. Rozłożek pojawia się na owocach, zaś na produktach mlecznych- pojawia sie pleśniak biały. Niekore gatunki rozłożków wykorzystuje sie do przemyslowej produkcji kwasu mlekowego" [1].

A tak wygląda pod mikroskopem :) Stare zdjęcia.. Ale są :)"Grzyby tej grupy są zbudowane z wielojądrowych i nieprzedzielonych ścianami poprzecznymi strzępek. W procesie rozmnażania płciowego wytwarzają zygospory czyli twory powstałe po połączeniu gametangiów. Następuje to wtedy, gdy strzępki są różnoimienne czyli plus (+) i minus (-).Pozwala to na zróżnicowanie płciowe.
Połączone gametangia tworzą zygotę. Natomiast przy rozmnażaniu bezpłciowym na szczytach strzępek w zarodniach powstają zarodniki, które są rozprzestrzeniane przez wiatr" [2].

Rys. http://marcinek.poznan.pl/upload/node/307_grzyby.pdf


[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99%C5%BCniaki
[2] http://marcinek.poznan.pl/upload/node/307_grzyby.pdf

Bierzemy udział w Projekcie

Share on Google Plus

About Anna Górska

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.