Gęstość wody czyli doświadczenia z jajkiemWoda, sól i surowe jaja, ktoś już wie, co to za eksperyment? Jak myślicie będzie się unosić, czy opadać na dno i dlaczego? Tego wszystkiego dowiecie się z naszych doświadczeń.


I. Doświadczenie z jajkiem

Potrzebne materiały: surowe jajko, naczynie, woda, sól, łyżka, lejek 

1. Córcia wlała do słoika trochę czystej wody, mniej więcej do połowy naczynia.
2. Włożyła do wody jajko.
3. Jajko opadło na dno słoika.Drugi eksperyment - z jajkiem i solą
1. Córcia wlała do połowy słoika wodę.
2. Do wody wsypała kilkanaście (10 -15) łyżeczek soli i dokładnie wymieszała.
3. Następnie włożyła jajko do wody z solą.
4. Jajko unosiło się w słonej wodzie, na jej powierzchni.
 5. Darusia za pomocą lejka (wykorzystałyśmy końcówkę od smoczka) wlała trochę czystej wody po ściankach, ale tak, by nie zmieszała się z tą słoną).
6. Jajeczko pięknie lewitowało w wodzie, ale zanurzone, mniej więcej w połowie poziomu wody, to w zależności od ilości wsypanych łyżeczek soli - może być trochę wyżej lub niżej.


Podsumowanie:
Po włożeniu do słoika z wodą jajko tonie, gdyż jest cięższe od wody. (Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda). Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, ponieważ sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. Po dolaniu wody, w ostatniej fazie eksperymentu, jajko pływa w środku wysokości szklanki, bo woda ma mniejszą gęstość niż solanka, więc unosi się grubą warstwą na jej powierzchni. Jajko ma gęstość większą niż woda, lecz mniejszą niż solanka. Tonie przez warstwę wody, ale osiada na górze solanki.
 Wniosek: Im więcej jest soli w wodzie, tym wyżej ciała unoszą się w niej. Tak ciężar ciała zależny jest od zasolenia wody.  

Ciekawostka: To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.

Autor: Joanna Smolarek
Share on Google Plus

About Anna Górska

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.