Fauna na Filipinach, czyli zwierzęta w lesie tropikalnymW ramach dwóch projektów: Mały Przyrodnik oraz Mali Podróżnicy.

MALI PODRÓŻNICY


FAUNA to ogólne określenie zwierząt na danym terenie. Tym razem przy okazji Filipin, fauna lasów deszczowych, ale wyłącznie na terenie tego kraju.FILIPINY


Położenie Filipin
wikipedia

PAWIKAN

(z j. filipińskiego- żółw) Philippine Sea Turtle - Żółw filipiński morski (zielony)- może ważyć do 185 kg.


LOTOKOT

- zwany też kaguan - Philippine Flying Lemur, Colugo lub Kagwang.- Mimo nazwy to nie lemur i nie lata, szybuje. Ssak łożyskowy z rzędu latawców. Roślinożerny, prowadzi nadrzewny, nocny tryb życia. Narażony na wyginięcie.
Skóroskrzydłe pojawiły się ok 65 mln lat temu na przełomie kredy i paleocenu. Spokrewnione z naczelnymi, wiewiórecznikami i wymarłymi Plesjadapiformes , z którymi tworzą klad euarchonta.

wikipedia

KROKODYL FILIPIŃSKI

- niewielka ich liczba żyje na kilku wyspach, dawniej żyły na całym terenie Filipin. Rosną do 3 m, jedzą ryby, bezkręgowce, małe płazy i gady. Słodkowodny. Szacuje się, że we wrześniu 2011 roku na wolności żyło 250 osobników. 

Krokodyl filipiński
wikipedia
Filipińskie prawo zabrania zabijania zagrożonych wyginięciem krokodyli. Grozi za to kara 12 lat więzienia lub grzywny w wysokości miliona peso (24 tys. USD). A o gigancie krokodylu przeczytacie TU

SYCZEK FILIPIŃSKI

- otus, ptak z rodziny puszczyków.
Syczek zwyczajny (O. scops)
wikipedia

MAŁPOŻER FILIPIŃSKI

- z rodziny jastrzębiowatych, wielki ptak drapieżny. Jeden z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najpotężniejszych ptaków na świecie. Jest objęty międzynarodową ochroną gatunków ginących. Małpożer poluje na gryzonie, węże, jaszczurki oraz ptaki, takie jak dzioborożce. Skład pokarmu różni się zależnie od zamieszkiwanej wyspy. Poluje z zasiadki na gałęzi lub z lotu ślizgowego ponad koronami drzew.
Pithecophaga jefferyi.jpg
wikipedia

BAWÓŁ MINDORSKI 

- Tamaraw- kuzyn bawołu- gatunek endemiczny (występuje tylko na danym terenie na całym świecie), na wyspie Mindoro (Filipiny).
wikipedia

BAWÓŁ INDYJSKI, ARNI 

- zjada roślinność bagienną, odporny na choroby tropikalne, waży do 1 tony, chodzi w ciąży 300-340 dni,mieszka w poblizu wody, na bagiennych terenach. 

Bawół indyjski
wikipedia

KANCZYL FILIPIŃSKI 

Tragulus nigricans- najmniejszy ze ssaków kopytnych żyjących współcześnie. Prawdopodobnie przodek jelenia europejskiego.
Kanczyl jawajski (Tragulus javanicus)
wikipedia

SAMBAR FILIPIŃSKI

 - gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych (Cervidae), blisko spokrewniony z sambarem sundajskim i sambarem jednobarwnym, najmniejszy z sambarów. Naturalny zasięg występowania gatunku obejmuje Filipiny. Jego siedlisko to wilgotne lasy i tereny trawiaste. Poroże krótkie, 30-40 cm. Żywi się trawami i ziołami. W ciąży chodzi 245-285 dni. Rodzi jedno młode. Dojrzałość płciowa- 18 mies.
Sambar filipiński
wikipedia

Fauna  - TU i TU


OBSZARY WYSTĘPOWANIA LASÓW RÓWNIKOWYCH

wikipedia

Tekst na podstawie wikipedii

Ale na dniach aktualizacja z encyklopedii.Share on Google Plus

About Mądre dzieci

1 komentarze:

  1. i owszem - podobał mi się -ale spodziewałem się tu znalezc wiedzę o innych - pozostałych żyjących gatunkach na filipińskich wyspach

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.