W ramach dwóch projektów: Mały Przyrodnik oraz Mali Podróżnicy.
FAUNA to ogólne określenie zwierząt na danym terenie. Tym razem przy okazji Filipin, fauna lasów deszczowych, ale wyłącznie na terenie tego kraju.
FILIPINY
PAWIKAN
(z j. filipińskiego- żółw)
Philippine Sea Turtle - Żółw filipiński morski
(zielony)- może ważyć do 185 kg.
LOTOKOT
- zwany też kaguan -
Philippine Flying Lemur, Colugo lub Kagwang.- Mimo nazwy to nie lemur i nie lata, szybuje. Ssak łożyskowy z rzędu latawców. Roślinożerny, prowadzi nadrzewny, nocny tryb życia. Narażony na wyginięcie.
Skóroskrzydłe pojawiły się ok 65 mln lat temu na przełomie kredy i paleocenu. Spokrewnione z naczelnymi, wiewiórecznikami i wymarłymi
Plesjadapiformes , z którymi tworzą klad
euarchonta.
KROKODYL FILIPIŃSKI
- niewielka ich liczba żyje na kilku wyspach, dawniej żyły na całym terenie Filipin. Rosną do 3 m, jedzą ryby, bezkręgowce, małe płazy i gady. Słodkowodny. Szacuje się, że we wrześniu 2011 roku na wolności żyło 250 osobników.
Filipińskie prawo zabrania zabijania zagrożonych wyginięciem krokodyli. Grozi za to kara 12 lat więzienia lub grzywny w wysokości miliona peso (24 tys. USD). A o gigancie krokodylu przeczytacie
TU
SYCZEK FILIPIŃSKI
- otus, ptak z rodziny puszczyków.
MAŁPOŻER FILIPIŃSKI
- z rodziny jastrzębiowatych, wielki ptak drapieżny. Jeden z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najpotężniejszych ptaków na świecie. Jest objęty międzynarodową ochroną gatunków ginących. Małpożer poluje na gryzonie, węże, jaszczurki oraz ptaki, takie jak dzioborożce. Skład pokarmu różni się zależnie od zamieszkiwanej wyspy. Poluje z zasiadki na gałęzi lub z lotu ślizgowego ponad koronami drzew.
BAWÓŁ MINDORSKI
-
Tamaraw- kuzyn bawołu- gatunek endemiczny (występuje tylko na danym terenie na całym świecie), na wyspie Mindoro (Filipiny).
BAWÓŁ INDYJSKI, ARNI
- zjada roślinność bagienną, odporny na choroby tropikalne, waży do 1 tony, chodzi w ciąży 300-340 dni,mieszka w poblizu wody, na bagiennych terenach.
KANCZYL FILIPIŃSKI
Tragulus nigricans- najmniejszy ze ssaków kopytnych żyjących współcześnie. Prawdopodobnie przodek jelenia europejskiego.
SAMBAR FILIPIŃSKI
- gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych (Cervidae), blisko spokrewniony z sambarem sundajskim i sambarem jednobarwnym, najmniejszy z sambarów. Naturalny zasięg występowania gatunku obejmuje Filipiny. Jego siedlisko to wilgotne lasy i tereny trawiaste. Poroże krótkie, 30-40 cm. Żywi się trawami i ziołami. W ciąży chodzi 245-285 dni. Rodzi jedno młode. Dojrzałość płciowa- 18 mies.
Fauna -
TU i
TU
OBSZARY WYSTĘPOWANIA LASÓW RÓWNIKOWYCH
Tekst na podstawie wikipedii
Ale na dniach aktualizacja z encyklopedii.
i owszem - podobał mi się -ale spodziewałem się tu znalezc wiedzę o innych - pozostałych żyjących gatunkach na filipińskich wyspach
OdpowiedzUsuń