Kulturalna Niedziela. Surrealizm pędzlem Urszuli Sobotki - pedagoga, poetki, malarki


Dziś w kolejnym spotkaniu Kulturalnej Niedzieli przedstawię Wam Urszulę Sobotkę.


Urszula Sobotka - mieszka i pracuje jako pedagog resocjalizacyjny i wychowawca w Bursie Szkolnej w Ostrowi Mazowieckiej. 


Z zamiłowania malarka, poetka, pasjonuje się również ceramiką artystyczną, odnawianiem i malowaniem starych mebli, projektowaniem i wykonaniem dzianin, szydełkowaniem typu filet - firan i obrusów. 
Jakimi technikami malujesz i co Cię inspiruje?

         Maluję od czterech lat, różnymi technikami: olej, akryl, akwarela. Inspiracją jest zawsze muzyka, która zawiera esencję barw i form, które są przenoszone na papier czy też płótno. Często do obrazów pisane są wiersze.

        Najważniejszym elementem jest człowiek - powiązany nierozerwalnie z wszechświatem - jedno jest wszystkim - wszystko jest jednym. Bliska jest myśl Kandynskiego - sztuka pełni funkcję metafizyczną, a dzieło sztuki jest bramą do transcendencji. Zewnętrzny wygląd rzeczy nie wystarcza do opisu rzeczywistości - obecnie zastępuje to fotografia.

         Ogląd świata zewnętrznego jest połączony ze światem duchowym gdzie znak, symbol, metafora, plastyczny kalambur tworzy postać mojej sztuki. Każdy obraz ma tytuł i powiązany jest z określoną muzyką.

        Moja sztuka nawiązuje do abstrakcji organicznej, surrealizmu. Nie napiszę o pędzlach i farbach, ponieważ i patykiem z rozlanej kawy na papierze można stworzyć obraz, liczy sie pomysł i to jest najważniejsze.

Czy możesz pokazać Nam wspaniałe obrazy surrealistyczne?


Proszę! Oto kilka z nich:

Uskrzydleni, 2014
Normalność, 2012

na niby stróżuje po nocy sen wariata
Przestrzeń....( technika mieszana, fabriano 35x50) ciemna zieleń kwitnie otwarte okno zamyka sen widzę plazmy czerwone oko brudne nie obmyte jeszcze z płaskich mgieł patrzy krwisto nasycone pulsuje i pełza tocząc brzemię źrenicy rozszerzonej skłonem czekam narodzin chwili oderwania pielgrzyma w takt nieśmiałych lotów kwileń bliska 2014
Układanka, suche pastele, 2013
Po dobry wieczór, akwarela, 2015

Dyptyk. Jedność - sen - pępowina między światami, akwarela, tusz, 2015
Odwrócony - rzeczywisty, akryl, 2015
Martwe morze, olej 2016
Narodziny, olej, 2016


Serdecznie dziekuję za pokazanie swojej sztuki. 
Anna Górska
Wszytkie fotografie należą do Autorki i podlegają ochronie prawa autorskiego.
A jeśli chcecie więcej, znajdziecie Ulę na FB
Share on Google Plus

About Anna Górska

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.