Mądre dzieci w Wietnamie

        Wietnam to kolejne państwo, które zwiedzają Mali Podróżnicy w tym Mądre Dzieci. Dziś zabieramy Was we wspaniałą podróż po kraju, w którym Nowy Rok przypada na koniec stycznia lub początek lutego i zwany jest świętem Tet (Tết Nguyên Đan). Sprząta się wcześniej dom, wybacza innym winy i samemu prosi o wybaczenie. 23 dzień ostatniego miesiąca starego roku poświęcony jest Duchowi Ziemi i Bogowi Kuchni, który wówczas wlatuje do Nefretytowego Cesarza – do nieba, by złożyć mu sprawozdanie o całej rodzinie. Domy wówczas przyozdabiane są gałązkami brzoskwini i drzewkami mandarynek z owocami. Na południu kraju przyozdabia się dom gałązkami moreli z kwiatami o pięciu płatkach. Na specjalnych ołtarzach kładzie się arbuzy, których czerwony miąższ symbolizuje powodzenie w nadchodzącym roku.
         W Wietnamie wierzy się w jednorożca, zwanego Kỳ lân, którego posąg jest w Pekinie w Chinach.
Fot. Mr. Tickle, https://vi.wikipedia.org/wiki/K%E1%BB%B3_l%C3%A2n  
       Wietnamska kuchnia stanowi  połączenie  kuchni chińskiej, indyjskiej i francuskiej. Elementy indyjskie to zamiłowanie do wegetarianizmu i buddyzm, z Chin- wok, pałeczki i szybkie gotowanie na ogniu. Z Francji – kolonizatora Wietnamu- pochodzi wiele przepisów i przyprawy.
W Wietnamie 80% upraw stanowi ryż. 

Autor: Philippe Berry, Domena Publiczna, Wikipedia
Z Wietnamu pochodzi trawa cytrynowa, która rośnie w krajach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Trawa cytrynowa, czyli Palczatka cytrynowa, to bardzo popularna i często wykorzystywana byliną, szczególnie w kuchniach azjatyckich. Sama dodaję do sosów z mleczkiem kokosowym i curry albo tahini. Jakie działanie ma trawa cytrynowa? O niej napiszę osobno post typowo zielarski. Lubię jej smak i zapach.


Dewizą kraju jest  „Ðộc lập – Tự do – Hạnh phúc” czyli Niezależność – Wolność – Szczęście.


Flaga Wietnamu, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wietnam


W kraju tym wyróżnia się kilka sfer klimatycznych: wilgotny podzwrotnikowy, zwrotnikowy wilgotny (monsunowy) i klimat zwrotnikowy z porą deszczową i suchą (sawanna).

Obejrzałyśmy książeczki, zdjęcia z mapy google. Nie bardzo wiem, czy te ostatnie można udostępniać. W sumie może Wy wiecie?

Udostępniam tylko te które są w licencji CC albo domenie publicznej. Dobrze że takie są, w końcu w celach edukacyjnych powinno być wiele darmowych materiałów i zdjęć.

Wietnamskie łodzie rybackie
Autor: A of DooM , https://pl.wikipedia.org/wiki/Wietnam

A tak wyglądają wietnamskie tancerki:
Jean-Pierre Dalbéra - originally posted to Flickr as Danseuse dans le Temple de la Littérature (Hanoi), Licencja CC
Więcej nie wymyślę, Maja już na Sri Lance..

Post w ramach międzyblogowego projektu geograficznego:

Share on Google Plus

About Mądre dzieci

1 komentarze:

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.