Mieszko II


Autor: Anna Górska
Muzyka: Jonathan Sayles
Dla EduPełzaków czytają: Urszula Kawecka i Jarosław KaweckiPamiętacie Mieszka I? – spytała pani na lekcji historii.
- Na pewno. Postać tego władcy przybliżyła Wam przecież ostatnio Zuza. Był też u Was Pan Michał, tata Kuby i przedstawił jego syna Bolesława Chrobrego - ciągnęła pani.
- Dziś czas na jego wnuka.
- Cześć dzieciaki!- przywitała się z klasą Zuza. Mam dla Was niespodziankę. Dziś przyszła ze mną moja koleżanka ze studiów- Julka. Przedstawimy Wam drugiego króla Polski. Kto wie, o kim mowa?- spytała Zuza.
- Mieszko II Lambert- krzyknął Kuba.
- No tak, słyszałam o Tobie i twojej rozległej wiedzy. Pani zdążyła Cię pochwalić-powiedziała z uznaniem Zuza.
- Mieszko II był synem Bolesława Chrobrego i Emnildy, księżniczki słowiańskiej, trzeciej żony Bolesława- nie był on jednak synem pierworodnym Bolesława. Był nim Bezprym, ale jego też poznacie niedługo. Jego matka – Emnilda- była kobietą mądrą, łaskawą i szczodrą. Miała wielki wpływ na męża. – mówiła Julka.
- Ale on rządził bardzo krótko bo tylko sześć lat, w latach 1025-1031, jak myślicie dlaczego?- zapytała Zuza.
- Na pewno bracia spiskowali przeciw niemu!- krzyknął Kuba.
- Tak znów masz rację!- nie mogła wyjść z podziwu Julka. A było tak….- zaczęła opowiadać- Po śmierci Bolesława Chrobrego- władzę przejął Mieszko II. Mieszko II był bardzo wykształcony, znał łacinę, ale i grekę- rzadki język jak na tamte czasy. Poza Bezprymem bratem przyrodnim, miał też młodszego brata - Ottona. Otto był 10 lat młodszy od Mieszka II, jego matką była także Emnilda. W tamtych czasach bracia spiskowali przeciwko sobie. Cóż to władza robi z ludzi? Dlatego też, kiedy Mieszko zorientował się, że Bezprym i Otton knują spisek z cesarzem Konradem II przeciwko niemu, wypędził ich z kraju.
- Kim był Konrad II? – spytała Zosia.
- Kiedy odbyła się koronacja?- pytał Karol.
- Ha Ha – zaśmiała się Zuza. Już mówimy Wam. Po pierwsza koronacja odbyła się tuż po śmierci Bolesława Chrobrego, a dokładnie było to w Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia 1025 roku. Koronował go arcybiskup Hipolit w katedrze gnieźnieńskiej.
Ilustracja: Ilona Popławska z bloga Kreatywnym Okiem

- A Cesarz Konrad II był ówczesnym królem Niemiec, Włoch a od 1027 roku cesarzem rzymskim. Wiecie, że pochodził on w linii bezpośredniej od Ottona I Wielkiego. Jego dziadek Otto I Karyncki był wnukiem tamtego. Jego poprzednikiem był Herman II – wtórowała Julka.
- A wiecie co jeszcze było ciekawego? – pytała Julia.
- Co? Co?
- Żoną Mieszka II była Rycheza, zwana błogosławioną. A wiecie czyją była córką? - Pytała Julia dalej.
- Ja wiem! – krzyknął Kuba. To córka Matyldy, siostry Ottona III, cesarza rzymskiego, wnuczka matki cesarzowej (księżniczki bizantyjskiej) – Teofano i Ottona II! 
- Brawo Kuba! Czyli Rycheza była siostrzenicą samego cesarza niemieckiego – Twoja wiedza jest naprawdę imponująca!- rzekła Julia. Mi pozostaje dodać, że była krewną cesarza Konrad II. Oboje pochodzili od Ottona I, chociaż od różnych jego dzieci. Rycheza była prawnuczką Ottona I, a Konrad był prawnukiem Ludgardy, córki Ottona I z pierwszego małżeństwa - relacjonowała Julka.
- Raju, ale to zawiłe! – odpowiedziały dzieci.
- To prawda, ale oznacza to, że poprzez małżeństwo Mieszka z jego córką dynastia piastowska weszła w krąg rodziny cesarskiej i zyskała pozycję równą, jeśli nie wyższą, od pierwszych rodów Rzeszy.
- Skoro Konrad II i żona Mieszka II byli rodziną, to dlaczego napadł on na Polskę?
- Wtedy to było mało ważne. Małżeństwa zawierano z powodów politycznych, a każdy chciał podbić jak najwięcej terenów- mówiła Zuza.
- A wiecie, jak nazywały się dzieci Mieszka II i Rychezy?- spytała Zuza.
- Na pewno Kazimierz zwany później Odnowicielem! Także król Polski- powiedział Kuba.
- Tak to prawda! I dwie córki, jedna nieznana z imienia, a drugiej na imię było Gertruda. Była ona najdawniejszym polskim pisarzem znanym z imienia. Jej modlitwy pisane prozą nazwane zostały Kodeksem Gertrudy.
- Czy to prawda, że Mieszko II miał jeszcze jednego syna? – zapytał Kuba.
- Tak mówi się, że synem pierworodnym Mieszka II był Bolesław zwany Okrutnym lub Zapomnianym.
- Czy to prawda?- dociekał dalej.
- Istnieje taka hipoteza, jednak trudno stwierdzić czy była to prawda. Wiele kronik obcych podaje jednak takie informacje. W Polsce po raz pierwszy wspomniany został w Kronice Wielkopolskiej napisanej w XIII wieku, przeredagowanej przez Janka z Czarnkowa.
Oto jego relacja:

„Gdy Mieszko II zmarł w roku Pańskim 1033, nastąpił po nim pierworodny syn jego Bolesław. Skoro ten został ukoronowany na króla, wyrządził swej matce wiele zniewag. Matka jego pochodząca ze znakomitego rodu, zabrawszy syna swego Kazimierza, wróciła do ziemi ojczystej w Saksonii, do Brunszwiku, i umieściwszy tam syna dla nauki miała wstąpić do jakiegoś klasztoru. Bolesław zaś z powodu srogości i potworności występków, zbrodni okrutnych i nieludzkich, których się dopuszczał, źle skończył swe życie, i choć odznaczony został koroną królewską, nie policzony został nawet w liczbie królów i książąt polskich dla wielkiej nieprawości swojej. Po śmierci jego wielkie zaburzenia i wojny domowe wszczęły się w królestwie”. Warto także zacytować króciutki fragment opowieści Wincentego z Kielczy, który w połowie XIII w. napisał: „Zostało po nim [Mieszku II] dwóch synów, starszy Bolesław i małoletni Kazimierz. Po starszeństwie zasiada na tronie pierworodny Bolesław”. I dalej: „Nie panował długo, ale nagromadził tyle zbrodni, że śród nich stracił życie”.


- A skąd wiadomo, w ogóle, że mógł on istnieć?- zapytała Kasia.
- To dobre pytanie. Jest kilka przesłanek- odpowiedziała Zuza. Po pierwsze Kazimierz Odnowiciel był przeznaczony do stanu duchownego, co musiało oznaczać, że jest od niego jakiś starszy jego brat, który miał objąć władzę. Poza tym nie wiadomo, kto rządził Polską przez aż 5 długich lat, gdy Kazimierz mieszkał w Niemczech. Przecież tron polski nie mógł być pusty tyle lat!
- Mieszko zmarł śmiercią naturalną, ale nagłą, dnia 10 lub 11 maja 1034 w wieku ok. 44 lat, pozostawiając niestety państwo osłabione i okrojone terytorialnie. Za jego czasów od Polski odpadły nabytki terytorialne Bolesława Chrobrego: Milsko, Łużyce, Grody Czerwieńskie, Morawy i Słowacja. Prawdopodobnie wkrótce po jego śmierci od kraju odpadło również Mazowsze rządzone przez byłego cześnika Miecława – mówiła Julka.

- To tyle jeśli chodzi o panowanie syna Bolesława Chrobrego- Mieszka II Lamberta- relacjonowała Julka.

Share on Google Plus

About Anna Górska

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.