Waleczny Mieszko

Autor: Anna Górska, portal EduPełzaki
Muzyka: Jonathan Sayles
Czytają: Urszula Kawecka i Jarosław Kawecki

Nasza propozycja bajki historycznej dla dzieci szkolnych i chcących zgłębić wiedzę o władcach i królach Polski.
- Cześć, jestem Zuza i opowiem Wam pewną historię.
- Dawno, dawno temu żyło trzech braci. Najstarszy chłopiec miał na imię Mieszko, a najmłodszy Czcibor. Mieli oni bardzo dzielnego i walecznego ojca- Siemomysła. Kiedy Mieszko był już dorosły objął władzę w swoim księstwie, jako że władzę przejmował zawsze najstarszy syn.
- No tak! Nie powiedziałam Wam, że przecież Mieszko był prawdziwym księciem, tak jak i jego tata, dziad i pradziad! Pradziada - Siemowita - ojciec nazywał się Piast Chościskowic. To od niego pochodzi nazwa „Piastowie” pierwszego rodu panującego w Polsce.
- Tak! Tak! – Każda księżniczka chciała zostać jego żoną! Ale Mieszko był bardzo waleczny i dzielny, i najpierw zajął się jednoczeniem terenów swojego państwa.
A na pewno nie miał żon?
- Miał podobno i to aż siedem.
- Aż tyle?
- Tak, zwyczajem pogan było posiadanie wielu żon.
- Kogo?
- Pogan! Pogaństwo to system wierzeń w wielu bogów, to religia którą wyznawano przed przejściem na chrześcijaństwo. Bóstwami pogańskimi byli Perun, Swaróg, Swarożyc i Trzygłów.
- Ja wiem ja wiem! Perun był władcą burzy i błyskawicy, czuwał nad porządkiem świata;  a od jego imienia pochodzi słowo "piorun", A Swaróg był bogiem słońca- łatwizna!
- Zgadza się Swarożyc natomiast to  bóg ognia domowego, a Trzygłów był bóstwem czczonym w Szczecinie i Brennie na Połabszczyźnie.
- Ale może zacznę od początku, co?
- Dobrze, ale powiedz nam czy to prawda, że do 7 roku życia Mieszko był ślepy?
- Są dwa podania. Jedno z nich mówi, że chodziło o 7 rok panowania, co oznaczałoby, że na tronie zasiadł ok. roku 960 po swoim ojcu, Siemomyśle. Oznacza to z kolei, że już na samym początku panowania przyłączył Mazowsze do swoich terenów. Drugie podanie mówi o 7 roku życia i postrzyżynach, po których jego matka zauważyła, że chłopiec widzi!
- Ale czy konkretnie to coś znaczyło?
- Kronika Galla Anonima podaje, że „po odzyskaniu wzroku przez Mieszka - książę Siemomysł pilnie wypytywał starszych i roztropniejszych z obecnych, czy ślepota i przewidzenie chłopca nie oznacza jakiegoś cudownego znaku. Oni zaś tłumaczyli, że ślepota oznaczała, iż Polska przedtem była tak jakby ślepa, lecz odtąd  ma być przez Mieszka oświeconą i wywyższoną ponad sąsiednie narody.”
Bo najpierw na terenie dzisiejszej Polski mieszkały tylko plemiona: Polanie, Dziadoszanie, Lędzianie, Ślężanie, Wiślanie i Opolanie. Polanie, od których wzięła się nazwa naszego państwa POLSKA zamieszkiwali Wielkopolskę, ale Mieszko chciał czegoś więcej, był ambitny i nie wystarczała mu tylko Wielkopolska. Po trzech latach nastąpiła wielka walka pomiędzy Mieszkiem a saskim grafem Wichmanem. W walkach stracił życie nieznany z imienia brat Mieszka. Kilka lat później Mieszko pokonał Wichmana a jego zbroję przesłał cesarzowi.
Ilustracja: Ilona Popławska z bloga Kreatywnym Okiem

Wszyscy wsłuchiwali się jak zaczarowani w tę historię. Prawie słyszeli odgłosy walki.
Po latach walk Mieszko wiedział, że musi się ożenić i przyjąć chrzest, inaczej byłoby mu to narzucone albo, co gorsze na młode państwo Polan najeżdżałoby państwo niemieckie szerzące chrześcijaństwo w Europie.
Wśród wielu księżniczek Mieszko wybrał Dobrawę, księżniczkę czeską, córkę Bolesława I Srogiego z dynastii Przemyślidów. Wesele było huczne a wydarzenie nastąpiło w 965 roku.
- Zapytacie na pewno czemu ona?- Mieszko wierzył, że jest to dobry polityczny sojusz. Czyli układ dwóch krajów. Czechy były już państwem chrześcijańskim.
 - Wiecie, że Książę walczył też z innym ludem? Wieletami, sojusznikami Czechów. Sprytny książę, poprzez małżeństwo z Dobrawą zniszczył sojusz Wieletów i Czechów. Czesi jako nowi sojusznicy Mieszka musieli mu pomóc, toteż wyszedł zwycięsko z ciężkich bojów.
Rok później 14 kwietnia 966 roku Mieszko przyjął chrzest. Ludzie nie byli zadowoleni, bo to oznaczało, że każdy musi przejść na nową wiarę.
 No tak, nikt nie byłby szczęśliwy! Jednak szacunek do księcia był wielki. Ludzie oficjalnie zgodzili się na zmianę religii, jednak po kątach dalej czcili starych bogów. 
-Nie mogli tego robić oficjalnie. O co to - to nie! Za bunt wobec Boga groziła nawet kara śmierci! No to, na co Mieszkowi było przejście na chrześcijaństwo, bo tak się nazywa religia przyjęta przez księcia? A więc po pierwsze po to, aby było bezpiecznie w kraju na zachodniej granicy, po drugie duchowieństwo było najbardziej wykształconą grupą społeczną, a książę potrzebował pomocy w zarządzaniu krajem.
Państwo Mieszka I było osobistą własnością władcy, zaś elitę władzy tworzyła Drużyna jego wojów. W skład drużyny wchodzili oprócz Słowian również Normanowie, o czym zaświadczają znaleziska archeologiczne.
- A kim oni byli?
- Ich przodkami byli Wikingowie. Niektórzy uważają, że sam Mieszko był Wikingiem!
Rok po chrzcie Polski, Dobrawa urodziła syna- Bolesława – przyszłego pierwszego króla Polski. Potem urodziła się ich córka – Świętosława późniejsza królowa matka.
Mieszko pomiędzy 967 a 972 rokiem przyłączył Pomorze Gdańskie i Zachodnie a następnie Małopolskę i Śląsk. Pod władzą Mieszka znalazły się również tymczasowo Grody Czerwieńskie, lecz zostały utracone w 981 r.
- Mieszko i jego wojsko dzielnie walczyli w kolejnej bitwie, tym razem pod Cedynią, w 972 roku. Pokonali tam swojego wroga- margrabiego Hodona. Wojska niemieckie przekroczyły Odrę na wysokości grodu Cedyni. Wpadły tutaj w zasadzkę, którą urządził Mieszko i jego brat, Czcibor. Oddziały wroga dnia 24 czerwca zostały okrążone i rozbite. Sam Otton I cesarz Niemiec chciał zbadać sprawę i pozywał obie strony przed swój sąd w Ingelheimie we wrześniu 972 roku. Wyrok był nieprzychylny dla Mieszka, uznano bowiem, że to on jest winny naruszenia pokoju.
- I co się stało?
- Mieszko musiał przysłać swego syna Bolesława, jako zakładnika na dwór cesarski.
- Czy jednak Bolesław nie był mały? Ile miał lat?
- Tak, miał tylko 7 lat. Mieszko wysłał go do Kwedlinburga na Wielkanoc w 973 roku. Na szczęście dla Mieszka, cesarz Otton I zmarł 5 maja tego samego roku, i nastały walki o tron. W rezultacie zwycięstwo umocniło panowanie Mieszka na Pomorzu Zachodnim oraz zabezpieczyło granice od zachodniej strony a Bolesław wrócił do kraju.
 - W 977 roku Dobrawa zmarła, a sojusz z Czechami skończył się. Zaczęły się kolejne walki
-  Z kim i kiedy ożenił się wtedy Mieszko?
-   Około 980 roku Mieszko ożenił się ponownie. Dostojnicy kościelni byli nieprzychylni nowemu związkowi. Żoną Mieszka została Oda córka Teodoryka, margrabiego Marchii Północnej z rodu Haldensleben.
- A wiecie, że czytałem gdzieś, iż Mieszko podarował Ottonowi III wielbłąda?
- Tak to prawda, 4 czerwca 986 roku na zjeździe w Kwedlinburgu. Wtedy to Mieszko oficjalnie podporządkował się cesarzowi niemieckiemu i ofiarował Ottonowi III wiele darów. Poza tym, otrzymał tytuł „Przyjaciela Cesarstwa Rzymskiego”. Otton III miał 6 lat a Bolesław 20.
- A Oda i Mieszko mieli dzieci?
- Tak, byli nimi Lambert, Świętopełk i Mieszko.
Mieszko I zmarł 25 maja 992 roku. Bolesław syn Mieszka miał już 25 lat, przejął właśnie władzę. Po śmierci ojca wygnał macochę z dziećmi z kraju.
Ilustracja: Ilona Popławska z bloga Kreatywnym Okiem
 W czasach Mieszka żyło ok. 1 milion ludności na terenie ówczesnej Polski.
Mimo iż Mieszko tak długo dążył do zjednoczenia wszystkich ziem w jeden kraj, to na podstawie swojego testamentu, zwanego Dagome iudex, dzielił Polskę: dla Bolesława oddał Śląsk i Mazowsze, a dla pozostałych synów - resztę ziem, nad którymi władzę miała sprawować ich matka, Oda, aż do uzyskania przez nich pełnoletności.
- A czym było świętopietrze?
- A właśnie, zapomniałabym wam opowiedzieć o tym!
- Ja wiem! To była danina, jaką Mieszko płacił Papieżowi.
- Tak to prawda!
Czy kraj nasz został podzielony po śmierci Mieszka? O tym w następnym odcinku Historii dla Uczniów.

Share on Google Plus

About Anna Górska

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz parę słów, czy podoba Ci się materiał, artykuł itp.